Kuchyně – společný prostor pro vaření i povídání

Kuchyně – společný prostor pro vaření i povídání

V původním bytě jsme měli malou útulnou samostatnou kuchyň. Měla jsem v ní sice vše, co bylo k přípravě jídla potřeba, ale toužila jsem po variantě 3 v 1.  Po pořádném otevřeném prostoru kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem. A dočkala jsem se!

V novém domě se nám podařilo vytvořit velký společný prostor, který je srdcem celého domu. Je to ideální místo pro denní život i pro různá setkávání s rodinou a přáteli. Místo, kde si děti píšou úkoly, kde společně hrajeme deskovky, kde výtvarničíme, pijeme odpolední kafe.

Když nad tím teď přemýšlím, tím klíčovým místem vlastně není místnost sama. Je to ten velký dřevěný jídelní stůl, u kterého se všichni rádi scházíme. A společně s dětmi jsme si k němu zrekonstruovali i několik starých židlí.

Spojení mezi prostorem kuchyně a jídelny tvoří vyvýšený ostrůvek se zabudovanou troubou. Ostrůvek je přístupný ze všech stran a pojme tak spoustu kuchyňských pomocníků.

Na jednoduchou kuchyňskou linku ve tvaru I navazuje spižírna a samostatně stojící lednice s mrazákem. Spižírna je jedinečná záležitost. Jejím vybudováním jsme naplno využili místo pod schodištěm. Bez ní bych si to tu nedovedla představit. Ale je to dáno hlavně tím, že během roku v rámci rodiny zpracovávání spoustu produktů ze zahrady a zahradnictví. A právě všechny ty domácí dobroty našly ve spižírně své místo.

Záměr společného prostoru splnil svůj cíl. Užíváme si tu návštěvy, kdy s přáteli vaříme a u toho povídáme a posloucháme oblíbenou hudbu. Julinka s oblibou peče různé koláče, cukroví a sušenky. A často si k pečení přizve i své kamarádky. Kryštof si zase rád na večeři umíchá parádní omeletu.

Navrhla jsem si kuchyni, která je přesně podle mých představ. Krásná a praktická. A co je srdcem vašeho bydlení?